V rámci 13. ročníka Konferencie mladých výskumníkov, ktorá sa tento rok konala v Košických Hámroch, sme pre študentov 4. a 5. ročníka odborov VSVH a KKP zorganizovali exkurziu po vodárenských objektoch. Exkurzie sú už niekoľko rokov súčasťou konferencie a umožňujú študentom spoznávať vodohospodárske objekty v rôznych častiach Slovenska. Našim cieľom je priblížiť študentom prácu vodohospodárov a predstaviť im objekty, o ktorých sa učia v rámci svojich predmetov, priamo v ich reálnom prevádzkovom prostredí.
Tento rok sme sa zamerali na vodohospodárske objekty na východnom Slovensku. Exkurzia začala návštevou vodného zdroja Drieňovec, ktorý je tretím najvýznamnejším zdrojom pitnej vody pre Košice. Druhá zastávka viedla na vodný zdroj Turňa, pričom zaujímavosťou je, že voda z týchto zdrojov sa následne premiešava. Následne sme navštívili úpravňu vody Bukovec, čím sme zavŕšili okruh po vodných zdrojoch pre Košice. Úpravňa Bukovec dnes zásobuje Košice a okolie približne 20 % potrebnej pitnej vody, pričom zvyšok pochádza zo Stariny a spomínaných podzemných zdrojov. Do úpravne je surová voda privádzaná potrubím DN 1000 s dĺžkou 1,7 km z vodnej nádrže Buková, pričom prechádza cez malú vodnú elektráreň. Naša návšteva v Bukovci bola ukončená prehliadkou priehradného múra. Poslednou zastávkou prvého dňa exkurzie bola vodná nádrž Ružín, kde nás zamestnanci SVP oboznámili s problémom nánosov z nelegálnych skládok odpadu a spôsobmi odstraňovania týchto nánosov z nádrže.
Druhý deň exkurzie sme strávili v okrese Prešov, kde sme začali návštevou vodného zdroja Vyšný Slavkov. Tento zdroj je hlavným prívodom pitnej vody pre SVK Prešov, pričom voda sa dopravuje samospádom až na vzdialenosť 50 km. Potom sme sa presunuli k úpravni vody Brezovica, ktorá bola vybudovaná na úpravu povrchovej vody z plánovanej nádrže Tichý potok pomocou dvojstupňovej separácie. Ďalšou zastávkou bolo stavenisko severného obchvatu rýchlostnej cesty R4 pri Prešove, kde nám zástupcovia firmy PAM Saint-Gobain predviedli prekládku vodovodného potrubia, konkrétne liatinového potrubia DN 400. Počas výkladu nám podrobne vysvetlili postupy pri montáži a spájaní liatinových potrubí. Poslednou zastávkou v prešovskom okrese bola ČOV Kendice, ktorá čistí odpadové vody z ôsmich obcí. Pri prehliadke nám technológ predstavil aj zaujímavý prvok čistiarne — struvit, fosfátový minerál, ktorý vzniká pri odstraňovaní fosforu a má potenciálne ďalšie využitie.
Posledný deň exkurzie sme začali návštevou plniarne Gemerky v Tornali, kde sme prešli celú výrobnú linku od vrtu až po finálnu baliacu linku. Potom sme pokračovali do kúpeľného mestečka Číž, známeho svojou unikátnou jódovo-brómovou vodou. Súčasťou prehliadky kúpeľných zariadení bola aj návšteva novej Špecializovanej nemocnice sv. Michala, ktorá sa zameriava na fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu.
Exkurzia priniesla študentom nielen cenné praktické skúsenosti, ale aj možnosť lepšie sa spoznať a upevňovať vzťahy v kolektíve, ktoré môžu byť v budúcnosti základom aj pre spoluprácu v profesom živote.